​Kapadokya bölgesi iç Anadolu bölgesinde bulunan Nevşehir ilinin tamamını kapsayan bölgeye verilen addır. İsmi tarih içerisinde birkaç farklı şekil almıştır ama genel anlamda güzel atlar diyarı anlamına gelmektedir. Aslen de öyledir. Nevşehir’de halen at yetiştirmek, at eğitimciliği ve biniciliği hız kesmeden devam etmektedir. Gerçekten de güzel atlara sahiptir. Gezme fırsatınız olursa birçok yerde fazlasıyla görme imkanınız olacaktır. Doğa gezintileri, bisiklet ve ATV turları, balona binmek gibi birçok aktiviteye dahil olabilir, güzel bir mekanda oturup manzaranın keyfini de çıkarabilirsiniz.

Kapadokya Fotoğraf Çekimi

Kapadokya doğal güzellik açısından oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Neredeyse Nevşehir’in bütün ilçelerinde yeraltı şehirleri bulunmaktadır. Birçok ilçesinde de peri bacaları, kayadan oyma evler, oteller ve restoranlar yer almaktadır. Yer şekilleri o kadar müsait bir durumda ki bazı yerlerde de yine kayaç yapıyı makinelerle kazarak doğal soğuk hava depoları haline getirmişlerdir. Bu depolarda hiçbir soğutma sistemine ihtiyaç duymadan bazı gıda maddelerini depolayabiliyorsunuz. Sadece depolar değil bütün kayadan oyma mekanların içindeki hava yapısı yaz aylarında dışarıdan soğuk, kış aylarında ise sıcaktır. Kayadan evlerde yaşayanlar için kışın ısıtmak da oldukça kolaydır.

Bu kadar güzel mekanların dışında yukarıda da belirttiğim gibi çok güzel manzaralara sahiptir. Sırf bu mekanları görmek ve fotoğraf çekmek için tabiri caizse bölgede insan seli yaşanmaktadır. Düğün ve nişan organizasyonları için de aynı şekilde çok rağbet gören bir bölgedir. Yerli nüfusun dışında Kapadokya bölgesinde düğün yapmak birçok insanın tercihi haline gelmiştir. Bölgenin nüfusu diğer illere göre daha az olduğu için mekan ayarlamak da çok zor değildir. Büyük illerdeki gibi aylar öncesinden iki saatlik bir mekana rezervasyon yaptırmak gibi bir sıkıntı yaşanmaz Nevşehir’de. İllaki birkaç mekan her zaman boşta olacaktır ve zaman aralığınız daha fazladır. Çünkü Kapadokya düğünleri her zaman uzun sürer.

Bu bölgenin düğünlerinde daha çok yöresel adetler hakim olduğu için hem zevkli hem de uzun bir düğün haftası çiftleri bekler. Nişan ile birlikte 3-4 gün süren düğünler yapılmaktadır. Çok eğlenceli dakikalara tanık olmaktadır. Kimse bu yaşadığı özel ve önemli anların bir dakikasını bile kaçırmak istemez. Bu yüzden bütün o anların kayıt altında olmasını ister.

Kapadokya’daki fotoğrafçılar bütün bu güzel anlarınızı en düzgün şekilde kayıt altına almakta ve sizlere sunmaktadır. Kaçırmak istemediğiniz bütün manzara ve anlarınızda çekindiğiniz fotoğraflar her zaman sizin için önemlidir. Fotoğraf çekinmek de çekmek de bir iş dalıdır. Fotoğrafçılar da bunu bilincinde oldukları için çektikleri resimlere önem göstermekte ve kusursuz bir resim için bütün yeteneklerini konuştururlar. Hiçbir zaman kendi çektiğimiz fotoğrafla, fotoğrafçıların çekmiş oldukları resim aynı güzellikte değildir. Çünkü onların bakış açısı ile bizim bakış açımız çok farklıdır. Onlar her zaman inceliklerini daha iyi bilir ve uygularlar.

Kapadokya bölgesinde bulunmak ve burada anılarınızı kayda almak çok zevkli olacaktır. Herkesin hayatında en azından bir kere bile olsa gezip görmesini tavsiye ederim. Pişman olmayacağınızı garanti edebilirim.